ŞİRKET PROFİLİ

TEMAT (Teknik, Ekonomik ve Mali Araştırmalar Ticaret A.Ş.) ulaşım sektöründe hizmet veren ve ilgili mühendislik yapı ve sistemlerinin planlama, tasarım ve koordinasyonu ile kontrolluk - danışmanlık mühendislik hizmetlerinde uzmanlaşmış bağımsız bir mühendislik ve danışmanlık hizmetleri firmasıdır.

Firma 30 Mayıs 1973’de bir Limited Şirket olarak kurulmuş; 11 Ocak 1988’de ticari yapısı sermaye artırımı ile Anonim Şirkete dönüştürülmüştür.
TEMAT, Ankara Ticaret Odası’na (Sicil No: 26270-10-123) ve İnşaat Mühendisleri Odası’na (İTB Tescil No:06/10751) kayıtlıdır. Merkezi Ankara’dadır.

Kurulduğu 1973 yılından bu yana ülkemizde, bir çoğu büyük ve çok özel mühendislik projeleri olan 50’den fazla proje gerçekleştirmiş olan TEMAT, Türkiye’nin önde gelen mühendislik  firmalarından biridir. Yol ve köprü mühendisliğinde, tasarım, danışmanlık ve yapım kontrolu işlerinde geniş deneyime sahiptir.

TEMAT’ ın tasarım ve teknik danışmanlık hizmetlerini yaptığı Ankara İmrahor Viyadüğü ile yapım kontrollüğü ve danışmanlık hizmetlerini gerçekleştirdiği TAG Otoyolu Atatürk Viyadüğü (Tarsus - Adana - Toprakkale - Gaziantep Otoyolu) Projeleri, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası’nın “ 50. YILDA 50 ESER ” ödülüne sahiptir.

 

TEMAT’ın Ankara’daki merkez ofisi iki teknik bölüm halinde organize olmuştur: 

  • Yol Proje Grubu
  • Yapı Proje Grubu
Bu bölümler iki hizmet grubu tarafından desteklenmektedir:
  • Jeodezi Hizmetleri
  • Geoteknik Hizmetler

Firma tarafından yürütülen Kontrolluk - Danışmanlık Mühendislik Hizmetleri’nde ise, genel yönetim merkez ofisten yapılmakta, kontrolluk ve danışmanlık hizmetleri ise, işin yapıldığı yerde kurulan organizasyonlar tarafından yürütülmektedir. 

TEMAT  merkez ofisi, çok güçlü bir bilgisayar ve destek birimleri donanımına sahiptir. Çok yönlü ve yüksek kapasiteli hazır paket programların yanı sıra, firma tarafından hazırlanmış olan geniş bir yazılım olanağı mevcuttur. 

Jeodezi Hizmetleri Grubu, gerek arazi işlerinde, gerekse büro işlerinde modern donanım kullanmaktadır.  

Geoteknik Hizmetler Grubu, arazi işlerinde kendi ekipmanına sahiptir ve her türlü sondaj, zemin örneği alma ve arazi deneylerini yapabilmekte olup; geoteknik tasarım bağlamında, gerek Yol Proje, gerekse Yapı Proje Gruplarına tam bir destek verebilecek kapasitededir.

Kontrollük ve Danışmanlık Teşkilatları, konusunda çok deneyimli, büyük bir bölümü TEMAT’ ın Kontrollük ve Danışmanlık Hizmetler’ ni gerçekleştirmiş olduğu projelerde yetişmiş  teknik elemanlar ve idari personelden oluşmaktadır. Bu kadrolar, modern ve yüksek kapasiteli ekipman ve donanım ile desteklenmektedir.

TEMAT’ın ana etkinlik kategorileri ve ilgi alanları aşağıda verilmiştir: 

 

Etüt ve planlama 

Trafik etütleri ve tahminler 

Ekonomik yapılabilirlik 

 

Tasarım (kavram projesi, ön ve uygulama projeleri) 

Karayolları - otoyolları 

Demiryolları - Hafif Raylı Sistemler

Havaalanları altyapısı (pistler, taksi yolları, apron alt-üst yapısı ve drenaj) 

Köprü, viyadük ve diğer sanat yapıları 

Tüneller 

 

Yapım Kontrollüğü - Danışmanlık Hizmetleri

Karayolları - otoyolları 

Demiryolları - Hafif Raylı Sistemler

Havaalanları altyapısı (pistler, taksi yolları, apron alt-üst yapısı ve drenaj)  

Köprü, viyadük ve diğer sanat yapıları

Tüneller 

 

Teknik Danışmanlık 

Jeodezi Hizmetleri 

Geoteknik Hizmetler